کاربرد لوله اسپیرال در صنعت و بررسی معایب و مزایای آن

انواع لوله مانیسمان
معرفی انواع لوله مانیسمان
2 جولای 2019
لوله مانیسمان رده 20
لوله مانیسمان رده 20 چیست ؟
2 جولای 2019
Show all

کاربرد لوله اسپیرال در صنعت و بررسی معایب و مزایای آن

کاربرد لوله اسپیرال

یکی از روش های متداول تولید لوله های فولادی روش اسپیرال است .در این روش ورق های فولادی با ضخامت های مختلف به صورت مارپیچ  لوله های فولادی را تولید می شوند . در این مقاله قصد داریم کاربرد لوله اسپیرال در صنعت را بررسی کنیم با ما همراه باشید .

کاربرد لوله اسپیرال در صنعت

لوله های اسپیرال از نورد ورق های فولادی با ضخامت های مختلف به شکل لوله در می آیند و از طریق جوشکاری زیر پودری درزهای آن جوش داده می شود. از این رو لوله های اسپیرال را با قطرهای مختلف و هزینه کمتر نسبت به درز مستقیم تولید کرد.

کاربرد لوله اسپیرال در صنعت نفت و گاز بیشتر مورد توجه قرار می گیرد زیرا به دلیل عوامل مختلفی چون انعطاف پذیری فرایند ساخت، یکنواختی ابعاد و خواص مکانیکی و مسائل اقتصادی و .. بیشتر مورد توجه است.کاربرد لوله اسپیرال در صنایع نفت و گاز و بررسی عملکرد لوله ها و تحقیق در مورد مشکلات آن ها ضروری است.

اخیرا تولید و کاربرد لوله اسپیرال در خطوط انتقال نفت و گاز در سراسر دنیا روند صعودی و رو به رشدی را در پیش گرفته است. با پیشرفت تکنولوژی ، تولید این لوله های فولادی در چند دهه اخیر روند رو به رشد را داشته و توانسته است از لحاظ کیفیت و استقامت رقابت خوبی با لوله های درز جوش مستقیم داشته باشد.

کاربرد لوله اسپیرال

مزایای لوله اسپیرال را می توان به یکنواختی آن و خصوصیات مکانیکی بالا اشاره کرد . از لحاظ اقتصادی لوله های اسپیرال نسبت به سایر لوله های فولادی مزایای بیشتری را دارند . در زمان نصب به خم کاری مناسب تری نسبت به سایر لوله ها نیاز دارند .فرآیند و پروسه ساخت لوله های اسپیرال انعطاف پذیرتر است به گونه ای که می توان از ورق های پهن ثابت، لوله هایی با قطر متفاوت تولید کرد .

کاربرد لوله اسپیرال در انتقال آب و گاز رسانی در مناطق مختلف با استانداردهای مختص سیالات می باشد و به دلیل استحکام و اطمینان از ترک نخوردن می توان در صنایع نفت و گاز از آن استفاده کرد .لوله های اسپیرال در شاخه های 6 الی 12 متری با ضخامت های مختلف و مصارف کاربردی بیان شده استفاده می شود .

معایب و مزایای لوله اسپیرال با سایر لوله های درز جوش مستقیم

هزینه تولید لوله های اسپیرال نسبت به لوله های درز جوش مستقیم پایین تر خواهد بود زیرا ورق های پهن و عریض ماده اولیه در تولید و ساخت لوله های اسپیرال هستند .فرایند تولید لوله اسپیرال پیوسته بوده که همین امر موجب کاهش هزینه های اضافی می گردد . در تولید لوله های اسپیرال نسبت به سایر لوله های درزجوش نیاز به تجهیزات و امکانات خاص و سنگین چون دستگاه های پرس و انبساط سرد نیست.

مقاومت و ترک خوردگی لوله های اسپیرال در برابر شکست بالاتر خواهد بود و به بیان ساده تر شکست و ترک در این لوله ها کمتر اتفاق می افتد .مهم ترین کاربرد لوله اسپیرال در صنایع نفت و گاز این است که احتمال ترکیدگی لوله را کمتر مشاهده خواهیم کرد.

از پرمصرف ترین تجهیزاتی که در صنایع نفت و گاز و خطوط انتقال آب ، هوا و گاز در صنایع مختلف آبرسانی ، نیروگاهی و آب و فاضلاب و پتروشیمی کاربرد دارد،لوله های اسپیرال می باشند.استانداردهای لوله اسپیرال به این صورت است که به دلیل بالابودن قطر خروجی لوله برای خطوط نفت و گاز طبق استاندارد IPS-M-PI-190 و خطوط لوله آب با استانداردAWWA-C200 انجام می گیرد . به طور کلی لوله های اسپیرال کاربردهای فراوانی دارند که در این بخش به قسمتی از کاربردهای مهم لوله اسپیرال اشاره کردیم. لوله های انتقال آب و زه کشی آبیاری تحت فشار، انتقال مواد نفتی و سایر موارد همه از کاربردهای مهم تولید لوله های اسپیرال و کاربرد آن ها در صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه لیست قیمت لوله مانیسمان می توانید به وبسایت رادین صنعت مراجعه کنید و از مطالب و مقالات منتشر شده در این سایت بهره ببرید ، یا در صورت نیاز به مشاوره با بخش پشتیبانی و مشاوره ای این مجموعه ارتباط برقرار کنید . چنان چه در این زمینه اطلاعاتی را دارید می توانید از طریق کامنت با مجموعه ما و سایر دوستان خود به اشتراک بگذارید.هدف ما در این مقاله بررسی و معرفی لوله های اسپیرال و کاربردهای مهم آن در صنایع مهم می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *