معرفی انواع لوله گاز و کاربرد آن ها در صنعت

لوله شوفاژی
مشخصات لوله شوفاژی
26 ژوئن 2019
لوله درزدار
معرفی لوله درزدار Welded Pipe
26 ژوئن 2019
Show all

معرفی انواع لوله گاز و کاربرد آن ها در صنعت

لوله گاز

رادین صنعت ارائه کننده انواع لوله گاز ، لوله مانیسمان سبک ، سنگین ، لوله مانیسمان سیاه و سفید در ایران می باشد . برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت لوله مانیسمان می توانید به وب سایت رادین صنعت مراجعه نمایید . لوله گاز عمدتا در ساختمان های مسکونی ، سوله های صنعتی ، پتروشیمی ها ، پالایشگاه ها ، نیروگاه ها و… مورد استفاده قرار می گیرد . هم چنین برای لوله کشی سیستم های هوای فشرده و هیدرولیک از لوله گاز استفاده می شود . خطوط لوله گاز وظایف مختلفی را بر عهده دارند که در این مقاله به معرفی و بررسی انواع لوله گاز و کاربرد آن ها در صنعت خواهیم پرداخت .

معرفی انواع لوله گاز و کاربرد آن ها در صنعت

لوله گاز از جنس فولاد و پلی اتیلن می باشد و یکی از پرفروش ترین انواع لوله در زمینه انتقال گاز است . در بخش توزیع خطوط لوله گاز به دو دسته تقسیم می شوند ، خطوط لوله تغذیه و خطوط لوله شبکه توزیع . وظیفه انتقال گاز از ایستگاه های تقلیل فشار به داخل شهرها بر عهده خطوط لوله تغذیه است ، خطوط لوله توزیع همان طور که از اسمش پیداست وظیفه توزیع گاز طبیعی در شبکه خطوط لوله شهری را بر عهده دارد . به طور کلی وظایف خطوط لوله گاز عبارتند از :

  • انتقال گاز از بخش انتقال به ایستگاه های تقلیل فشار
  • انتقال گاز از ایستگاه ها به یکدیگر
  • انتقال گاز از ایستگاه ها به محل های مصرف

می توان خطوط لوله گاز را از چند جنبه مختلف تقسیم بندی کرد . لوله های گاز از نظر محل قرار گیری به دو زیر زمینی و رو زمینی ، از نظر جنس لوله به پلی اتیلنی ، مسی ، آهنی ، چدنی ، انواع لوله فولادی حفاظت شده یا حفاظت نشده طبقه بندی می شود . در نهایت با توجه مشخصات خاک و محیط اطراف ، طراحی ، ظرفیت و دیگر فاکتورهای موثر می توان از هر کدام از انواع لوله های ذکر شده استفاده نمود .

لوله گاز

لوله گاز مورد استفاده در شرکت ملی گاز ایران از تامین کنندگان مختلفی تهیه می شود . اگر توجه کرده باشید بر روی لوله ها با استفاده از روش های رایج اطلاعاتی چاپ می شود که با گذشت زمان و نگهداری از این لوله ها در انبارهای رو باز و در اثر زنگ زدگی دیواره لوله ها ، به علاوه در مرحله آماده سازی نهایی برای راه اندازی خط لوله گاز از بین خواهند رفت . بعد از اینکه فرآیند راه اندازی و اجرای خط لوله انجام شد ، در صورت بروز هر گونه مشکل یا حادثه ای هیچ اطلاعاتی از لوله ها باقی نخواهند ماند و دیگر نمی توان سازنده لوله را تعیین کرد ، عملا امری غیر ممکن می باشد .

فرآیند تولید لوله گاز درزجوش دار طولی

ورق هایی که از نورد گرم و سرد تولید می شوند برای تهیه لوله مورد استفاده قرار می گیرند و از شرکت های تولید کننده فولاد به صورت کویل خریداری می شود . براساس نوع سفارش و نیاز کویل ها به قسمت های کوچک تری به نام کلاف یا نوار تقسیم می شوند . برای تولید لوله درزدار طولی ، ورق های مصرفی باید دارای خصوصیات زیر باشند :

  • جوش پذیری بالا داشته باشد .
  • ورق فاقد تنش داخلی باشد .
  • سطح ورق صف باشد .
  • پوسته های اکسیدی در سطح خارجی ورق زیاد نباشد .
  • در طول ورق تاب و انحنا حداقل باشد .
  • نقایص نوردی و جدانشینی در فولاد باید کمترین مقدار را داشته باشد .
  • دارای ترکیب شیمیایی مشخص باشند .

لوله های درز جوش دار

بهبود کیفیت محصول نهایی به آماده سازی صحیح لبه ها قبل از جوش کاری مقاومتی لوله ها بستگی دارد و در فرآیند جوش کاری مقاومتی لوله ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است . آماده سازی لبه ها ، شکل دادن ، جوشکاری سه فرآیند مهم در کنترل فرآیند تولید لوله می باشند . در نظر داشته باشید ، لوله هایی که با روش جوش مقاومت الکتریکی تولید می شوند ممکن است مشکلاتی داشته باشند .

عملیات برش بر روی کیفیت نهایی لوله های تولید شده تاثیرگذار است . برای تولید لوله درزجوش دار توجه به مشخصات کیفی مانند سطح ظاهری ، شکل فیزیکی ، دقت ابعادی ، استحکام و مقاومت فیزیکی لبه ها از اهمیت بالایی برخوردار است .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *