معرفی لوله صنعتی سیاه و کاربرد آن در صنعت

لوله مانیسمان رده 20
لوله مانیسمان رده 20 چیست ؟
2 جولای 2019
لوله اسپیرال
روش فرم دهی لوله اسپیرال
2 جولای 2019
Show all

معرفی لوله صنعتی سیاه و کاربرد آن در صنعت

لوله صنعتی سیاه

لوله صنعتی سیاه که آن را به عنوان لوله سیاه یا لوله سنگین می شناسند، لوله درزدار فولادی است که از ورق سیاه با توجه به استانداردهای موجود DIN2440 ساخته می شوند و از آن در صنایع مختلف قطعه سازی ، ساخت انواع شاسی، داربست و جک و .. استفاده می شود. در ادامه به بررسی لوله صنعتی سیاه و فرآیند تولید آن می پردازیم، با رادین صنعت همراه باشید .

لوله صنعتی سیاه و کاربرد آن

لوله صنعتی سیاه را برای انتقال سیالات چون آب ، روغن، گاز و .. استفاده می کنند. برای تولید لوله های صنعتی سیاه، ابتدا ورق نورد گرم را به صورت لوله فرم می دهند و پس از جوشکاری درز، ضایعات و اضافات جوش را برداشته و در پایان لوله سیاه را در اندازه های دلخواه برش می دهند . لوله های درزدار به دو گروه تست شده و لوله تست مردود تقسیم می کنند . لوله های تست شده آن دسته از لوله های صنعتی سیاه هستند که بر روی آن ها تست hydrostatic انجام می شود و عدم نشتی در آن ها تایید می شود اما در مقابل لوله های تست نامردود، لوله هایی هستند که تست hydrostatic بر روی آن ها انجام نشده و یا تست انجام شده و نشتی لوله تایید شده است.

لوله صنعتی سیاه کاربردهای فراوانی در صنعت دارند، از آن ها می توان برای گازرسانی منازل و سیستم های شوفاژ استفاده کرد و به همین دلیل است که از آن به عنوان لوله شوفاژ یا لوله گازی یاد می شود .برای تمام اندازه های لوله سیاه اتصالات جوشی در بازار وجود دارد و با گذراندن گالوانیزاسیون می توانیم لوله صنعتی سیاه را برای سیستم لوله کشی آب استفاده کنیم .لوله های صنعتی سیاه به دلیل مقاومت خم شدگی و پیچشی و فشار بالا تحمل زیادی دارند . به طور معمول لوله های صنعتی سیاه  را از ورق های نورد گرم با ضخامت 2 میلی متر به بالا تولید می کنند .

لوله صنعتی سیاه

از ویژگی و خصوصیات مهم لوله صنعتی سیاه می توان به قیمت مناسب ، جوش پذیری عالی و تنوع ابعاد و سختی سطح اشاره کرد . همانطور که قبلا بیان کردیم از لوله های سیاه می توان برای سیستم های گازرسانی و شوفاژ ساختمان های اداری و مسکونی استفاده کنیم.اما در این میان می خواهیم تفاوت های میان لوله سیاه و لوله گالوانیزه را بیان کنیم.

لوله گالوانیزه و لوله صنعتی سیاه هر دو از فولاد ساخته شده اند و تنها تفاوت آن ها با یکدیگر رویه پوشیده شده آن ها می باشد .لوله گالوانیزه به دلیل پوشش فلزی روی بر آن در برابر زنگ زدگی مقاومت بالایی دارد اما در مقابل لوله صنعتی سیاه به دلیل داشتن پوشش نازک در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت ندارند.

لوله سیاه از لوله گالوانیزه ارزان بوده و از کاربردهای مهم آن می توان به خطوط انتقال گاز اشاره کرد و لوله گالوانیزه نیز قابل استفاده در خطوط انتقال گاز نمی باشند اما مناسب برای خطوط انتقال آب خواهند بود.

رادین صنعت مجموعه ای است فعال در زمینه خرید و فروش انواع لوله های صنعتی فولادی و با استفاده از کارشناس و مشاورین با تجربه بهترین خدمات و محصولات را به مشتریان خود ارائه می کند. برای کسب اطلاع از لیست قیمت لوله مانیسمان و سایر لوله های صنعتی فولادی می توانید از طریق شماره تماس های موجود در وبسایت مجموعه با کارشناسان ارتباط برقرار کنید.

پروسه تولید لوله صنعتی سیاه

فرایند تولید لوله صنعتی سیاه درزدار فولادی طی عملیاتی به شرح زیر است که در ادامه به توضیح آن می پردازیم. از لوله های صنعتی فولادی درزدار برای انتقال مایعات ، ساخت مصنوعات و سازه های فلزی، پروفیل قوطی استفاده می شود . عملیات تولید لوله های درزدار فولادی ابتدا با برش کاری و آماده سازی نوار ورق به اندازه محیط لوله آغاز می شود و بعد از تبدیل ورق به لوله و جوشکاری درز لوله، ضایعات و براده های اضافی از سطح جوش برداشته می شود.

با تقسیم بندی لوله تولیدی به چند شاخه مساوی و صاف کاری و قاب گیری لوله تولیدی، آماده برای کنترل و بازرسی کیفیت لوله تولیدی می شود .لوله هایی دیگر در صنعت وجود دارند که بدون درز بوده و در اصطلاح به آن لوله مانیسمان یا سیمی لس گفته می شود. در تولید لوله های بدون درز قطعه ای از فولاد از طریق کشش و حرارت و غلطک و عدم جوش تولید می شوند اما لوله های درزدار از برش ورق و فرم دهی و جوش تولید می شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *