آشنایی با روش تولید لوله بدون درز و لوله درزدار

معرفی لوله بدون درز و کاربرد آن در صنعت
26 ژوئن 2019
Show all

آشنایی با روش تولید لوله بدون درز و لوله درزدار

تولید لوله بدون درز

تولید لوله بدون درز و لوله های فولادی درزدار روش متفاوتی باهم دارند . رادین صنعت در این مقاله قصد دارد تعریف جامعی از روش تولید لوله بدون درز و لوله های جوشی ارائه دهد .با ما همراه باشید.

نحوه تولید لوله بدون درز و لوله درزدار

روش تولید لوله بدون درز و لوله فولادی درزدار به این صورت است که در این روش ورق های فولادی با ضخامت مورد نیاز و با توجه به اندازه لوله مورد نظر برش داده می شود و با گذشت از غلطک های نورد به شکل دایره درمی آید. جهت خرید و اطلاع از لیست قیمت لوله مانیسمان ( لوله بدون درز) و لوله های درزدار می توانید با بخش پشتیبانی و کارشناسان فروش مجموعه رادین صنعت درتماس باشید .

در لوله های درزدار، درز به وجود آمده را می توانید با استفاده از جوش ، جوشکاری کنید و بعد از آن با عبور از مرحله نورد، لوله درزدار فولادی جهت استفاده در ساختمان و لوله های شوفاژ و گاز در لوله کشی ساختمان کاربرد دارد . در تولید لوله فولادی درزدار دو نوع روش جوش جهت جوشکاری درز لوله مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه به توضیح هر یک از آن ها می پردازیم .

تولید لوله بدون درز

در روشElectric Resistance Welded -ERW   توسط دستگاه الکتریکی جوش با ایجاد آمپر بالا،حرارت زیادی را در لبه های درز ایجاد می کنند . ذوب شدن لبه های درز باعث جوش خوردن دو لبه به یکدیگر می شوند و اتصال صورت می گیرد که در اصطلاح به این روش از جوشکاری ، روش لب به لب گفته می شود که احتیاجی به الکترود نخواهد داشت .

اما در روش High Frequency Induction (HFI) Welded Pipe ، جوشکاری در فرکانس بالا انجام می شود و به این صورت است که با جریان عبوری برق با فرکانس بالا لبه های درز ورق لوله در اثر حرارت بالا ذوب می شود و لبه به هم جوش می خورد . در این روش از نظر کیفیت و حرارت جوش نسبت به روش جوش قبلی بالاتر است.

به طور کلی از لوله های درزدار برای مصارف صنعتی و فشارهای پایین استفاده می شود و برای تحمل فشارهای بالا فقط لوله های بدون درز مورد استفاده قرار می گیرد .روش تولید لوله بدون درز ( مانیسمان ) توسط قالب های مختلف انجام می شود .اصولا لوله های بدون درز به صورت فرآیندی است که طی آن شمش فولادی به لوله بدون درز تبدیل می شود . تولید لوله بدون درز از شمش های فولادی می باشد که در اثر حرارت و نورد آن به لوله گرد فولادی تبدیل می شوند .

نکته قابل توجه در تولید لوله بدون درز این است که تولید آن از لوله های سایز بزرگ شروع می شود و به مراتب کوچک به روش سرد می باشد .روش تولید لوله بدون درز برای اولین بار توسط یک مهندس آلمانی به نام مانیسمان استفاده شد و امروزه تنها در کشور ما لوله بدون درز بنام لوله مانیسمان به کار می رود .

به طور کلی مراحل تولید لوله بدون درز و درزدار به شرح زیر است :

در ابتدا شمش فولادی مورد نظر مشتری را با توجه به اندازه سفارش دهنده برش می زنند و پس از آن شمش فولادی را در کوره های حرارتی ،گرم می کنند تا به مرحله سرخ شدن برسند . در مرحله بعد به وسیله لخ پرس ، شمش را سوراخ می کنند. فولاد حرارت دیده و گرم شده را با استفاده از دستگاه الانگاتور گرد می کنند . یکی از جالب ترین مراحل تولید لوله بدون درز شلیک سمبه داخل شمش فولادی است که با سرعت بالا به داخل پرتاب می شود .

مرحله تاب گیری جهت تاب گیری لوله و صاف و یکدست بودن آن انجام می شود و بعد از آن سمبه از داخل لوله جداسازی می شود و سرو ته لوله که حالتی تیز و برنده دارد به صورت دایره در می آید .در مرحله کشش لوله را با توجه به اندازه های مختلف به مدت 24 ساعت تحت فشار قرار می دهند . لوله خنک شده به درخواست مشتری برش داده می شود .

در پایان سر و ته لوله را صاف می کنند که به اصطلاح به آن کونیک شدن دو سر لوله می گویند . مرحله پولیش کاری تنها مختص مشتریانی است که از خارج از کشور سفارش خود را ثبت کرده اند . با استفاده از روغن های مخصوص لوله پولیش زده می شود .

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *