معرفی لوله درزدار Welded Pipe

لوله گاز
معرفی انواع لوله گاز و کاربرد آن ها در صنعت
26 ژوئن 2019
لوله مانیسمان
معرفی لوله مانیسمان و تفاوت آن با لوله پلی اتیلن
26 ژوئن 2019
Show all

معرفی لوله درزدار Welded Pipe

لوله درزدار

لوله درزدار در واقع به لوله هایی گفته می شود که در اثر شکل دهی و جوش ورق های فولادی با ضخامت های مختلف تولید می شوند .تولید لوله های درزدار در ایران بخش عمده ای از نیاز کشور را تامین می کنند  رادین صنعت قصد دارد دارد شما را با روش ساخت لوله های درزدار بیشتر آشنا کند.

لوله درزدار Welded Pipe

لوله درزداریکی از انواع لوله های گازی است که از ورق فرم دهی و جوشکاری شده در اندازه و ضخامت های مختلف تولید می شود. موارد کاربری لوله درزدار در صنایع مختلف پتروشیمی ، خودروسازی ، ساختمانی و صنایع دیگر چون کشاورزی و کشتی سازی و .. می باشد.

خطوط انتقال نفت و گاز و آب در صنایع پتروشیمی و پالایشگاه های نفت و گاز کشور، پایه های پل و اسکله ، ستون های ساختمان و تونل و معدن ، صنایع کشتی سازی و هم چنین انتقال مایعات و سازه های فلزی و .. همه از موارد کاربری لوله های درزدار در صنعت می باشند .

لوله درزدار

انواع لوله درزدار

همان طور که قبلا بیان کردیم لوله های درزدار مورد استفاده در انتقال مایعات و سیالات فشار ضعیف در سایزهای بالا می باشند . روش تولید لوله های درزدار عموما به صورت لوله درز مخفی ERW ، لوله درز جوش اسپیرال SAW ، لوله درز مستقیم EFW می باشد . در ادامه به توضیح هر یک از موارد تولید لوله درزدار می پردازیم .

لوله درزدار فولادی که به اصطلاح به آن لوله سیاه نیز می گویند، به لوله هایی گفته می شوند که در اثر فرم دهی و جوش ورق های فولادی به ضخامت و جنس متفاوت تولید می شود .خوشبختانه بخش عمده ای از نیازهای کشور را تولید داخلی تامین می کند و لوله های درزدار و بدون درز در کارخانه های داخلی برای مصارف صنعتی تولید می شوند .

لوله درزدار با توجه به نوع کاربری ، ضخامت و قطر ، نوع جوش بکاررفته و روش تولید و ساخت آن تنوع بالایی دارد که رایج ترین و پرکاربردترین لوله درز مستقیم و به ترتیب جوش مستقیم و جوش اسپیرال می باشند . لوله های درزدار با قطر بالاتر از 10 اینچ را می توان به روش جوش EFW ،ERW تولید کرد . تکنولوژی های مختلفی برای تولید لوله های فولادی در ابعاد بزرگتر وجود دارد که امکان تولید بدون درز و ERW وجود ندارد .لوله های فولادی درزدار در ابعاد بزرگتر را می توان به وسیله دستگاه خم کاری و جوشکاری صفحات آن انجام داد کا این نوع لوله ها اغلب در مصارف صنایع نفت و گاز کاربرد دارند .

روش ساخت لوله های درزدار  

بطورکلی لوله درزدار طی عملیاتی به شرح زیر ساخته می شود:

ابتدا برش کاری و عملیات آماده سازی ورق های فولادی با توجه به اندازه محیط لوله ها انجام می شود. ورق به لوله تبدیل و درز آن جوشکاری خواهد شد.سطح جوش براده برداری خواهد شد و لوله را با توجه به اندازه مورد نظر تقسیم می کنند.تاب گیری و صاف کاری ضایعات لوله را انجام می دهند و در پایان بازرسی و کنترل کیفیت لوله تولیدی توسط مهندسین متخصص انجام می گیرد. برای اطلاع از لیست قیمت لوله مانیسمان و لوله های درزدار فولادی می توانید با بخش پشتیبانی و مشاوره ای رادین صنعت مراجعه فرمایید و با کارشناسان مجموعه مشورت داشته باشید .

برای درک بهتر از تولید لوله های فولادی ابتدا باید تولید محصولات اولیه فولاد را برای شما شرح دهیم .لوله های فولادی معمولا از محصولات خام ، شمش تولید می شوند. بیلت ( شمش ) برای تولید محصولات فولادی از قبیل لوله بدون درز استفاده می شوند و سایر مواد اولیه فولاد جهت تولید محصولات دیگر مورد استفاده قرار می گیرند . به طور کلی چهار روش برای تولید لوله های فولادی وجود دارد که به آن جوش پیوسته ، جوش مقاومت الکتریکی ، بدون درز ، لوله درزدار و لوله اسپیرال گفته می شود .

لوله های فولادی با توجه به نوع جوشکاری به دو حالت لوله های درزدار و بدون درز تقسیم می شوند و هر یک از آن ها زیرشاخه های خاص خود را دارند .لازم به ذکر است که تولید لوله های درزدار و بدون درز با یکدیگر کاملا متفاوت می باشد. برای تولید لوله های درزدار ( جوشی ) ابتدا ورق های فولادی را خم کرده و به صورت استوانه درمی آورند، سپس لبه های ورق را کنار هم قرارداده و شکاف V شکل را به وجود آورده و در نهایت با استفاده از دستگاه جوش ، شکاف را جوشکاری کرده و زیر آن را با پودرهای مخصوص پر می کنند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *