فناوری تولید لوله مانیسمان در سال ۱۸۸۶ توسط فردی به نام مانیسمان و همکارش در آلمان ابداع شد. یکی از اولین کاربردهای لوله مانیسمان استفاده در زمینه اکتشاف و حفاری بود. امروزه کاربرد این لوله‌ها بسیار متنوع است. در ادامه در مورد ویژگی‌ها و کاربرد لوله مانیسمان، انتخاب نوع لوله با توجه نیاز شما، خرید لوله باکیفیت، عمده فروشی لوله مانیسمان و خرید از از بازار آهن تهران و شاد آباد صحبت می‌کنیم.

لوله مانیسمان چیست؟

مانیسمان یا لوله بدون درز با گرم کردن شمش فولادی و سپس تخلیه آن با سوراخ کننده توپی شکل که فولاد روی آن کشیده می‌شود تولید می‌شود. در مرحله بعد، گرد کردن و شکل دادن برای تولید ابعاد مورد نظر انجام می‌شود. محصول نهایی لوله مانیسمان به صورت هیدرواستاتیک آزمایش و بازرسی می‌شود.

تاریخچه Manismann Pipe

سابقه لوله‌های Mannesmann یا لوله‌های فولادی بدون درز به تقریباً ۱۰۰ سال پیش برمی گردد. استفاده از لوله‌های فولادی توسط یک مخترع اسکاتلندی در سال ۱۸۱۵ برای اتصال لوله‌های انتقال گاز به چراغ‌ها شروع شد.

در سال ۱۸۳۶، انگلستان حق اختراع تولید لوله‌های بدون درز به روش اکستروژن را داشت، اما سال ۱۸۸۵ برادران مانیسمان آلمانی فرآیند تولید مستقیم مانیتون بدون درز یا لوله فولادی استوانه‌ای را اختراع کردند.

در دهه ۱۹۷۰، تولید لوله‌های بدون درز و لوله‌های جوش داده شده و تولید لوله‌های فولادی در جهان با نرخ سالانه بیش از ۵ درصد رشد کرد. بعد از سال ۱۹۵۳، چین اهمیت زیادی به توسعه صنعت لوله‌های بدون درز یا Mannesmann داد و توانست یک سیستم تولید برای نورد لوله‌های مختلف بزرگ، متوسط و کوچک ایجاد کند.

خرید لوله مانیسمان

برای خرید لوله بدون درز از بازار آهن تهران که در محله شاد آباد قراردارد و به بازار آهن شاد آباد هم معروف است، باید به آدرس زیر مراجعه کنید:

“جنوب غرب تهران (منطقه ۱۸) و جنوب میدان شیر پاستوریزه و بزرگراه فتح (احمد متوسلیان) “

قیمت لوله مانیسمان در بازار آهن شاد آباد، در پایین‌ترین رقم قرار دارد. اگر قصد خرید عمده لوله را دارید بهتر است به عمده فروشی لوله مانیسمان در بازار آهن تهران مراجعه کنید.

در مقایسه با سایر انواع لوله کشی، لوله‌های Mannesmann یا بدون درز نیازی به جوش یا اتصال ندارند و به سادگی توسط شمش‌های جامد گرد شکل می‌گیرند که به استحکام و سایر ویژگی‌ها از جمله مقاومت در برابر خوردگی می‌افزاید. به گفته ASME، لوله‌های مانیسمان در مقاومت در برابر فشار مکانیکی نیز موثرتر هستند و فشار کاری بالاتری نسبت به لوله‌های جوشی دارند که به لوله‌های جوشی معروف هستند.

نکاتی برای خرید لوله مانیسمان

به طور کلی کاربرد لوله‌های مانیسمان به ضخامت دیواره لوله بستگی دارد. لوله‌های دیواره ضخیم‌تر برای استفاده در دماهای بالاتر ساخته می‌شوند که مقاومت در برابر تغییر شکل را کاهش می‌دهد.

پرکاربردترین انواع لوله‌های Manismann یا لوله‌های بدون درز شامل موارد زیر است:

لوله Mannesmann API 5L در صنایع بالادستی و پایین دستی نفت و گاز که طبق استاندارد NACE نوع PSL2 آن در شرایط گازترش و نوع PSL1 آن معمولاً در سایر مصارف صنعت نفت و گاز استفاده می‌شود. لوله A106 در شرایط دمایی بالا در بخش وسیعی از صنعت به ویژه در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و برق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لوله فولادی ۳۰۴ و لوله ۳۰۴L برای انتقال سیال با خوردگی و دمای پایین در داخل تجهیزات فرآیند استفاده می‌شود. لوله فولادی ۳۱۶ و لوله ۳۱۶L برای انتقال سیالات خورنده و لوله‌های آلیاژی برای شرایط خوردگی و دمای بسیار بالا استفاده می‌شود. همچنین لوله‌های پرمصرف مورد نیاز در صنعت و ساختمان را می‌توان لوله آهنی یا لوله ST37 نامید که در اصطلاح بازار آن لوله آزمایش آب ST37 و لوله آزمایش گاز ST37 (که خوردگی کمتری دارد) نامیده می‌شود.

مهم‌ترین کاربرد لوله مانیسمان در صنعت نفت و گاز است. سپس صنایع دریایی از لوله‌های Mannesmann در کشتی سازی و بویلر استفاده می‌کند. تجهیزات هیدرولیک و ذخیره و انتقال هیدروژن از دیگر کاربردهای لوله مانیسمان است.

مزیت اصلی لوله مانیسمان یا لوله بدون درز نسبت به انواع لوله‌های بدون درز مقاومت بیشتر آن در برابر نشتی و خوردگی و در نهایت طول عمر بیشتر آن است.

انواع لوله‌های مانیسمان یا بدون درز بر اساس روش ساخت:

به طور کلی دو راه برای ساخت لوله بدون درز وجود دارد: روش اکستروژن سرد و روش نورد گرم. روش استخراج سرد پیچیده‌تر از روش نورد گرم است. اما معمولاً از روش سرد برای سایزهای کوچکتر استفاده می‌شود و قطر لوله مانیسمان یا لوله بی سیم تولید شده با این روش عموماً کوچکتر از نوع نورد گرم است. در روش نورد گرم برای ساخت لوله مانیسمان به دمای بسیار بالایی نیاز است که باعث کاهش مقاومت فولاد در برابر تغییر شکل می‌شود.

انواع لوله مانیسمان بر اساس کشور سازنده:

اگرچه لوله Manismann توسط آلمانی‌ها اختراع شده است، اما سهم اصلی بازار این محصول در جهان در اختیار بلوک شرق یعنی چین و اروپای شرقی است. خوشبختانه کشور ما نیز در رده تولیدکنندگان این محصول قرار دارد. برای خرید لوله بدون درز با قیمت عمده به بازار آهن شاد آباد مراجعه می‌شود.

قیمت لوله مانیسمان با توجه به خرید عمده یا جزیی و نوع آن متفاوت است.

لوله مانیسمان داخلی یا لوله مانیسمان ایرانی:

لوله‌های مانیسمان ساخت ایران اگرچه تا سایز ۶ اینچ می‌باشد، اما تجهیزات و روش تولید مطابق با بالاترین سطح استانداردهای جهانی بوده و محصولات کشورمان از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. پس برای خرید لوله با کیفیت گزینه‌های تولید داخل را دست کم نگیرید.

خرید لوله از بازار آهن

عمده فروشی لوله مانیسمان مثل هر فروش هر محصول عمده دیگری، بورس و مرکز خود را دارد. برای خرید لوله از بازار آهن تهران بهتر است به بازار آهن شاد آباد سر بزنید.

فرقی نمی‌کند که قصد خرید عمده لوله با کیفیت را دارید یا برای کار شخصی خودتان می‌خواهید خرید با کیفیت لوله و با خیال راحت و همچنین قیمت منصفانه داشته باشید. در هر دو صورت بازار آهن شاد آباد گزینه مناسبی است.

قیمت لوله مانیسمان ممکن است از فروشگاهی به فروشگاه دیگر متفاوت باشد. آنچه تأثیر اصلی را بر قیمت لوله مانیسمان دارد نوع لوله و خرید عمده یا جزیی آن است.

لینک خارجی:

https://shoma.news/what-is-a-seamless-pipe.html